Wskazówki dotyczące pielęgnacji akrylu sanitarnego

Wanny wykonane z akrylu sanitarnego są trwałe, względnie antypoślizgowe, ciepłe i przyjemne w kontakcie ze skórą. Łatwo je utrzymać w czystości, nie powstają na niej zacieki ani ślady rdzy. Ponadto wanny akrylowe nie przebarwiają się. To sprawia, że są one łatwe w konserwacji i przy odpowiedniej pielęgnacji mogą stać się ozdobą łazienki na długie lata.


Normalne czyszczenie

Po użyciu należy wytrzeć powierzchnię wanny miękką gąbką lub szmatką przy pomocy niewielkiej ilości mydła lub płynu do mycia naczyń, a następnie dokładnie spłukać. W efekcie, akryl zachowuje swój połysk. Do czyszczenia należy zawsze używać łagodnych środków czyszczących z wodą, gdyż silne detergenty zawierające drobinki mogą powodować zarysowania, a co za tym idzie matowienie materiału. Dodatkowo należy pamiętać aby podczas mycia wanny nie stosować zbyt dużego nacisku, gdyż może to również przyczynić się również do zmatowienia powierzchni wanny.
Tłuste zabrudzenia i plamy np. z farby do włosów, powinny być natychmiast usuwane, tak by nie zatchnęły na powierzchni wanny. W przeciwnym razie, mogą tworzyć trudne do usunięcia nieestetyczne przebarwienia.
W przypadku zauważenia osadu wapiennego (np. z przecinającego kranu) na powierzchni wanny, należy przemyć to miejsce rozcieńczonym octem cytrynowym bądź zwykłym.
 


Specjalne czyszczenie


Powstałe rysy lub zmatowiałe powierzchnie można naprawić za pomocą specjalnych past polerskich do akrylu sanitarnego. Alternatywnie można użyć również bezbarwnej politury do samochodu. Przed jej zastosowaniem radzimy jednak poradzić się u sprzedawcy wanien.


Następujące środki nie nadają się do czyszczenia akrylu sanitarnego:

  • mleczka czyszczące zawierające drobinki piasku (mogą zarysować powierzchnię i sprawiają, że zmatowieje)
  • urządzenia parowe do usuwania osadów wapienia (zawarte chemikalia zawsze mogą spowodować odbarwienie powierzchni)
  • rozpuszczalniki organiczne, takie jak środek do udrażniania rur
  • środki czyszczące na bazie alkoholu



Złogi wapnia w dyszach

W bardzo rzadkich przypadkach można doprowadzić do powstania złogów wapnia w dyszach wanny z hydromasażem . W tym przypadku, należy unikać stosowania środków do usuwania kamienia, gdyż te mogą uszkodzić wannę. Ponadto odradza się stosowania środków do udrażniania rur, gdyż resztki osadów w rurach mogą zablokować i uszkodzić rury. Zaleca się w tym przypadku zmniejszenie pH wody do wartości w zakresie 7,0 do 7,6. W tym celu, radzimy jednak poradzić się u specjalisty.
 


Wanny zewnętrzne : dezynfekcja za pomocą chloru


Należy sprawdzić regularnie zawartość chloru w wodzie. Prawidłowo powinien on znajdować się w zakresie od 0,6 do 1,0 mg / litr. Nigdy nie należy używać tabletek lub ciekłego chloru , lecz jedynie chloru w formie granulatu. Należy wcześniej przygotować  chlor w osobnym pojemniku, a następnie rozprowadzić  go do pomp pracujących w środku wanny. W przypadku użycia nierozcieńczonego chloru istnieje ryzyko powstania wybarwień na powierzchni wanny.
 

news

Dołącz do naszego newslettera i korzystaj z wielu atrakcyjnych rabatów