Wskazówki dotyczące pielęgnacji mebli skórzanych

 

Skóra jest produktem naturalnym i dlatego wymaga szczególnej stałek uwagi i pielęgnacji. Każda skóra jest niepowtarzalna i różni się od innych fakturą, odcieniem. Można na nich znaleźć ślady blizn, zadrapań, ukąszeń owadów. Są to całkowicie naturalne znamiona, które nie są wadą materiału.  Odpowiednia pielęgnacja skóry gwarantuje, iż meble nie stracą na swym uroku.

Dużą zaletą mebli wykonanych ze skóry jest ich trwałość i elastyczna, co jest jej główną cechą charakterystyczną. Aby zachować długą żywotność skóry, proponujemy zapoznać się z poniższymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji.

 

Ogólne zasady:

  • Należy unikać wystawiania mebli na zbyt intensywne działanie światła słonecznego, gdyż skóra szybko spłowieje i ulegnie wysuszeniu.
  • Należy upewnić się, iż pomieszczenie, w którym mają zostać umieszczone meble nie jest zbyt niska wilgotność. Przesuszona skóra może z czasem pęknięcia.
  • Nie należy ustawiać mebli w bezpośredniej bliskości działających źródeł ciepła, , aby chronić skórę przed wysychaniem. Maksymalna odległość od grzejników to 30 cm.

Pamiętajmy, że skóra to produkt naturalny, który wymaga stałej pielęgnacji. Meble skórzane należy czyścić nawet, gdy nie wydają się być brudne. Skóra potrzebuje wilgoci, dlatego zalecane jest, by co najmniej raz w tygodniu przetrzeć powierzchnię delikatnie wilgotną szmatką To nie tylko nawilżają skórę, ale także pomaga usunąć jeden z największych wrogów skóry - kurz. To on osadza się w porach skóry, gdy materiał nie jest czyszczony.

Skóra jest materiałem podatnym na uszkodzenia, dlatego należy starannie dobierać środki pielęgnacyjne. Źle dobrane, niestety z reguły te najtańsze, powodują odbarwienia skóry, które są nieodwracalne. Przed użyciem każdego środka należy zawsze starać się go przetestować na mniej widocznym miejscu Pamiętajmy również, aby przynajmniej trzy do czterech razy w roku zaimpregnować i nawilżyć skórzaną tapicerkę, co zapobiega powstawaniu zabrudzeń oraz znacznie przedłuża ich żywotność. Ważne jest, aby po skończonym czyszczeniu środek czyszczący został całkowinie usunięty z powierzchni.

 

Plamy

W przypadku plam na skórze należy wytrzeć ją czystym kawałkiem materiału,  papierowym ręcznikiem lub bibułą. Należy czynić to bardzo ostrożnie tak by plama nie została wtarta głębiej w skórę, ani by nie uszkodziła materiału. Zdecydowanie odradza się, czyszczenie skóry parą. Można również spróbować wyczyścić plamę za pomocą delikatnych środków czyszczących takich jak neutralne mydło z wodą destylowaną, a następnie osuszyć delikatnie papierowym ręcznikiem. Tłuste ślady znikają bez śladu z powierzchni skórzanych, dodatkowo można przetrzeń zabrudzone miejsce specjalną gumką do czyszczenia skóry (dostępna w każdym sklepie obuwniczym). W przypadku alkoholu lub innego środka płynnego należy skórę natychmiast osuszyć ręcznikiem, a następnie rozcieńczyć plamę za pomocą dużej ilości wody, pocierając plamy zamoczoną w wodzie gąbką.

 

Rysy

Można je łatwo usunąć za pomocą kremu do rąk (z zawartością co najmniej 5% gliceryny, np. NIVEA), na początek należy nałożyć trochę kremu na dłoń, a następnie palcem wskazującym przetrzeć rysy. 

 

Uporczywe zabrudzenia

Aby usunąć uporczywe zabrudzenia na skórze należy spróbować użyć delikatnej (!) pianki do czyszczenia skór. Jeśli to nie przyniesie zadowalających rezultatów, można spróbować użyć specjalnej gumki do czyszczenia skór lub ewentualnie potrzeć skórę bardzo drobnym papierem ściernym.

 

Zużycie

Jeżeli z czasem skóra straci swój dawny blask, a plamy wydaja się trudne do usunięcia, najlepiej sprobować zregenrować skórę za pomocą wskazówek dotyczących wszelkiego rodzaju rys i zarysowań. 

news

Dołącz do naszego newslettera i korzystaj z wielu atrakcyjnych rabatów