Wskazówki dotyczące pielęgnacji mebli drewnianych

Drewno oddaje nagromadzone ciepło i jest łatwe w utrzymaniu. Przy zastosowaniu naszych produktów stworzycie Państwo niepowtarzalne kompozycje w swoim domu i ogrodzie. Drewno jest materiałem pochodzenia naturalnego, a zatem dobrze komponuje się z ogrodową zielenią. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą mebli ogrodowych. Odpowiednio konserwowane pozostaną piękne przez wiele lat.

 

Normalna konserwacja

Drewno z drzewa liściastego powinno być chronione przed wsiąkaniem wody w głąb drewna w procesie olejowania. Woda spływa wtedy po jego powierzchni. Olejowania nie wymagają meble z drewna tekowego, gdyż drewno to naturalnie zawiera już dużo substancji oleistych.Po rozpakowaniu mebli na ich powierzchni mogą się znajdować resztki pyłu, są to pozostałości po etapie produkcji. Osad ten zniknie bez problemu po pierwszej ulewie. Aby upewnić się, czy aby na pewno cały osad spłynął z deszczem, najlepiej przetrzeć powierzchnie drewna wilgotną szmatką. W przypadku gdyż szmatka zmieniła kolor, meble należy dodatkowo oczyścić przed pierwszym użyciem.

Jeśli powierzchnia drewna jest brudna to można ją wyczyścić miękką szczoteczką z niewielką ilością wody z mydłem. Zaleca się, aby wykonać to czyszczenie co najmniej raz lub dwa razy w roku. Jeśli to konieczne można użyć myjki ciśnieniowej, jednak ciśnienie nie może przekraczać 60 barów, a minimalna odległość między drewnem a dyszami to od 30 do 40cm.

Plamy smaru najlepiej usuwać delikatnie papierem ściernym delikatnie. Po wyczyszczeniu należy wytrzeć pozostałości wilgotną szmatką.

 

Specjalna pielęgnacja

W przypadku, gdy meble ogrodowe cały rok wystawione są na działanie czynników atmosferycznych zaleca się co najmniej raz w roku lekko je przeszlifować i zabezpieczyć ich powierzchnię. Gdy meble są chronione, na przykład za pomocą dachu lub plandeki, proces ten powinien być powtarzany co dwa do czterech lat.

Oprócz konserwacji mebli drewnianych zaleca się aby śruby zostały przed pierwszym użyciem sprawdzone i w miarę potrzeby dokręcone, a co najmniej raz w roku skontrolowane ponownie, ponieważ mogą z czasem poluźnić.

 

Naprawa wgniecenia w drewnie

Ta sztuczka może być z powodzeniem stosowana na wszystkich powierzchniach drewnianych. Wgniecenia lub nierówności w drewnie szybko powstają podczas transportu lub przenoszenia mebli. Poniżej opisane czynności pozwolą w krόtkim czasie zniwelować niedoskonałości. 

Należy przygotować żelazko, trochę wody i ręcznik papierowy, ściereczki lub kawałek materiału.

 

1. Nalej na uszkodzone miejsce trochę wody, powinna ona dobrze zakryć naprawiany obszar.

 

2. Przykryj mokre miejsce ręcznikiem, tak by wchłonął nadmiar wilgoci. 

 

3. Prasuj rozgrzanym żelazkiem do momentu gdy ręcznik będzie suchy. Prowadź żelazko okrężnymi ruchami w tę i spowrotem, dociskając je rόwnomiernie. 

 

4. Pod wpływem wody i temperatury powierzchnia drewniana powraca do swojego pierwotnego kształtu.

 

5. Proces należy powtarzać do momentu zadowalającego efektu.

 

"Patyna" lub siwienie / srebrzenie

W przypadku pozostawienia mebli drewnianych na działanie warunków atmosferycznych bez odpowiedniej konserwacji to stracą one stopniowo część swojej naturalnej zawartości oleju i tworzy się na powierzchni warstwa srebra, która nazywa się "patyną". W zależności od własnych preferencji, można ją usunąć bądź pozostawić. Aby tego uniknąć należy pielęgnować drewno odpowiednim do tego środkiem. W sklepach znajduję się niezliczona ilość pomocnych preparatów. W tym celu należy pocierać miejsce wilgotną gąbką na wcześniej oczyszczoną powierzchnię drewna, a następnie wytrzeć do sucha miękką ściereczką. Zabieg należy wykonywać raz lub dwa razy w roku. Pielęgnacja ta ma zastosowanie czysto optyczne i nie wydłuży ani nie skraca żywotności mebli ogrodowych.

 

Zimowanie

Po zakończeniu sezonu należy wybrać odpowiednie miejsce do przechowywania mebli ogrodowych zimą. Drewnianych mebli ogrodowych nie wolno przechowywać w miejscu suchym i ciepłym, ponieważ mogą za bardzo przeschnąć. Idealnym miejscem będzie garaż lub zadaszenie, zapewniające ochronę przed deszczem, lecz jednocześnie przepływ powietrza.

news

Dołącz do naszego newslettera i korzystaj z wielu atrakcyjnych rabatów